Board Connector, 5 Contact(s), 1 Row(s), Female, 0.098 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Blue Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| body width | 0.295 inch |
| subject depth | 0.378 inch |
| body length | 0.543 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLUE |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 51163 |
| Plug contact pitch | 0.098 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 5 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 |