
Single Color LED, Blue, Diffused, T-1 3/4, 5mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| color | BLUE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 60.0 mcd |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 6 mm |
| method of packing | BULK |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 3/4 |
| Base Number Matches | 1 |
