Digital Signal Processor, 16-Ext Bit, 32MHz, CMOS, PQFP100
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A991.A.2 |
| Is Samacsys | N |
| Address bus width | 16 |
| barrel shifter | NO |
| boundary scan | YES |
| maximum clock frequency | 32 MHz |
| External data bus width | 16 |
| Format | FIXED POINT |
| Internal bus architecture | SINGLE |
| JESD-30 code | S-PQFP-G100 |
| low power mode | YES |
| Number of terminals | 100 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |
| Base Number Matches | 1 |