Line Driver/Receiver, BIPolar, PDSO16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output low current | 0.008 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 5 ns |
| Maximum slew rate | 50 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| 1241MF2 | 41MF2 | 1141MF2 | 1041MF2 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Line Driver/Receiver, BIPolar, PDSO16 | Line Driver/Receiver, BIPolar, PDIP16 | Line Receiver, 1 Func, 4 Rcvr, BIPolar, PDSO16 | Line Receiver, 1 Func, 4 Rcvr, BIPolar, PDSO16 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.4 | SOJ, SOJ16,.34 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDSO-J16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Maximum output low current | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A | 0.008 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | SOP | SOJ |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 | DIP16,.3 | SOP16,.4 | SOJ16,.34 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 5 ns | 5 ns | 5 ns | 5 ns |
| Maximum slew rate | 50 mA | 50 mA | 50 mA | 45 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |