Toggle Switch, SPDT, Momentary, Wire Terminal, Lever Actuator, Panel Mount-threaded
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator type | LEVER |
| body width | 13.59 mm |
| body height | 18.8 mm |
| Body length or diameter | 14.61 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | 5A@125VAC |
| Maximum contact current (AC) | 5 A |
| Maximum contact voltage (AC) | 125 V |
| Manufacturer's serial number | 12TW48 |
| Installation features | PANEL MOUNT-THREADED |
| seal | DUST PROOF; WATER PROOF |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Switch type | TOGGLE SWITCH |
| Termination type | WIRE |
| Base Number Matches | 1 |
| 12TW48-8 | 12TW48-1 | 12TW48-5 | 01R5B0R5B6R3CT | 12TW48-7 | 12TW48-21 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Toggle Switch, SPDT, Momentary, Wire Terminal, Lever Actuator, Panel Mount-threaded | Toggle Switch, SPDT, Latched, Wire Terminal, Lever Actuator, Panel Mount-threaded | Toggle Switch, SPDT, Latched And Momentary, Wire Terminal, Lever Actuator, Panel Mount-threaded | High precision dimensional tolerances | Toggle Switch, SPDT, Momentary, Wire Terminal, Lever Actuator, Panel Mount-threaded | Toggle Switch, SPST, Momentary, Wire Terminal, Lever Actuator, Panel Mount-threaded |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknow | - | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 |
| Actuator type | LEVER | LEVER | LEVER | - | LEVER | LEVER |
| body width | 13.59 mm | 13.59 mm | 13.59 mm | - | 13.59 mm | 13.59 mm |
| body height | 18.8 mm | 18.8 mm | 18.8 mm | - | 18.8 mm | 18.8 mm |
| Body length or diameter | 14.61 mm | 14.61 mm | 14.61 mm | - | 14.61 mm | 14.61 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | 5A@125VAC | 5A@125VAC | 5A@125VAC | - | 5A@125VAC | 5A@125VAC |
| Maximum contact current (AC) | 5 A | 5 A | 5 A | - | 5 A | 5 A |
| Maximum contact voltage (AC) | 125 V | 125 V | 125 V | - | 125 V | 125 V |
| Manufacturer's serial number | 12TW48 | 12TW48 | 12TW48 | - | 12TW48 | 12TW48 |
| Installation features | PANEL MOUNT-THREADED | PANEL MOUNT-THREADED | PANEL MOUNT-THREADED | - | PANEL MOUNT-THREADED | PANEL MOUNT-THREADED |
| seal | DUST PROOF; WATER PROOF | DUST PROOF; WATER PROOF | DUST PROOF; WATER PROOF | - | DUST PROOF; WATER PROOF | DUST PROOF; WATER PROOF |
| surface mount | NO | NO | NO | - | NO | NO |
| Switch action | MOMENTARY | LATCHED | LATCHED AND MOMENTARY | - | MOMENTARY | MOMENTARY |
| switch function | SPDT | SPDT | SPDT | - | SPDT | SPST |
| Switch type | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH | - | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH |
| Termination type | WIRE | WIRE | WIRE | - | WIRE | WIRE |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 |