
SLIDE DIP SWITCH-3SWITCHES, SPST, LATCHED,0.1A, 24VDC, THROUGH HOLE-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1736650693 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.6 |
| body width | 7.49 mm |
| body height | 3.51 mm |
| Body length or diameter | 9.6 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.1 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .1A@24VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V |
| Electrical life | 1000 Cycle(s) |
| Manufacturer's serial number | 1825002 |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of switching segments | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| method of packing | TUBE |
| seal | TAPE SEALED |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | SPST |
| Switch type | SLIDE DIP SWITCH |
| Termination type | SOLDER |