Calibrated 4-Channel 12-Bit ADC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Maxim |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | DIE |
| Contacts | 27 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 5 V |
| Minimum analog input voltage | |
| Converter type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| JESD-30 code | X-XUUC-N |
| JESD-609 code | e0 |
| Nominal negative supply voltage | -5 V |
| Number of analog input channels | 4 |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output bit code | BINARY |
| Output format | PARALLEL, WORD |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| MX7582K/D | MX7582TD | MX7582TQ | MX7582KEWG | MX7582KCWG | MX7582 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Calibrated 4-Channel 12-Bit ADC | Calibrated 4-Channel 12-Bit ADC | Calibrated 4-Channel 12-Bit ADC | Calibrated 4-Channel 12-Bit ADC | Calibrated 4-Channel 12-Bit ADC | Calibrated 4-Channel 12-Bit ADC |