Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 400V V(RRM), Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Taiwan Semiconductor |
| package instruction | O-PEDB-N2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.1 V |
| JESD-30 code | O-PEDB-N2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 800 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -50 °C |
| Maximum output current | 50 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | DISK BUTTON |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 400 V |
| Maximum reverse current | 5 µA |
| Maximum reverse recovery time | 3 µs |
| surface mount | YES |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | END |
| Base Number Matches | 1 |

| ARS50GB0G | ARS50GB0 | ARS50BB0 | ARS50BB0G | ARS50JB0 | ARS50JB0G | ARS50KB0G | ARS50KB0 | ARS50AB0G | ARS50AB0 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 400V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 400V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 100V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 100V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 600V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 600V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 800V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 800V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 50V V(RRM), Silicon, | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 50V V(RRM), Silicon, |
| Maker | Taiwan Semiconductor | Taiwan Semiconductor | Taiwan Semiconductor | Taiwan Semiconductor | Taiwan Semiconductor | Taiwan Semiconductor | Taiwan Semiconductor | Taiwan Semiconductor | Taiwan Semiconductor | Taiwan Semiconductor |
| package instruction | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V |
| JESD-30 code | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 | O-PEDB-N2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 800 A | 800 A | 800 A | 800 A | 800 A | 800 A | 800 A | 800 A | 800 A | 800 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -50 °C | -50 °C | -50 °C | -50 °C | -50 °C | -50 °C | -50 °C | -50 °C | -50 °C | -50 °C |
| Maximum output current | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | DISK BUTTON | DISK BUTTON | DISK BUTTON | DISK BUTTON | DISK BUTTON | DISK BUTTON | DISK BUTTON | DISK BUTTON | DISK BUTTON | DISK BUTTON |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 400 V | 400 V | 100 V | 100 V | 600 V | 600 V | 800 V | 800 V | 50 V | 50 V |
| Maximum reverse current | 5 µA | 5 µA | 5 µA | 5 µA | 5 µA | 5 µA | 5 µA | 5 µA | 5 µA | 5 µA |
| Maximum reverse recovery time | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal location | END | END | END | END | END | END | END | END | END | END |