Power Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 30V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, Plastic/Epoxy, 4 Pin, SOT-223, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Diodes Incorporated |
| Parts packaging code | SOT-223 |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Shell connection | COLLECTOR |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 30 V |
| Configuration | DARLINGTON |
| Minimum DC current gain (hFE) | 10000 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | PNP |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 125 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| FZTA64TA | FZTA63TC | FZTA64TC | FZTA63TA | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Power Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 30V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, Plastic/Epoxy, 4 Pin, SOT-223, 4 PIN | Power Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 30V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, Plastic/Epoxy, 4 Pin, SOT-223, 4 PIN | Power Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 30V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, Plastic/Epoxy, 4 Pin, SOT-223, 4 PIN | Power Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 30V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, Plastic/Epoxy, 4 Pin, SOT-223, 4 PIN |
| Parts packaging code | SOT-223 | SOT-223 | SOT-223 | SOT-223 |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G4 |
| Contacts | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR | COLLECTOR |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 30 V | 30 V | 30 V | 30 V |
| Configuration | DARLINGTON | DARLINGTON | DARLINGTON | DARLINGTON |
| Minimum DC current gain (hFE) | 10000 | 5000 | 10000 | 5000 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | PNP | PNP | PNP | PNP |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| transistor applications | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 125 MHz | 125 MHz | 125 MHz | 125 MHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maker | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | - |
| Is Samacsys | N | - | N | N |