OTP ROM, 4KX8, 25ns, CMOS, PQCC28, PLASTIC, LCC-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Cypress Semiconductor |
| Parts packaging code | QLCC |
| package instruction | PLASTIC, LCC-28 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Maximum access time | 25 ns |
| JESD-30 code | S-PQCC-J28 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 32768 bit |
| Memory IC Type | OTP ROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 4096 words |
| character code | 4000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 4KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal location | QUAD |
| Base Number Matches | 1 |