Basic information of LF155AT amplifier:
LF155AT is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are TO-99, 8 PIN
LF155AT amplifier core information:
The minimum operating temperature of LF155AT is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 0.00005 µA Its maximum average bias current is 0.025 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LF155AT has a nominal slew rate of 6 V/us. The manufacturer specifies a maximum slew rate of 4 mA for the LF155AT and a minimum slew rate of 3 V/us. Its minimum voltage gain is 25000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LF155AT gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 6000 kHz.
The nominal supply voltage of LF155AT is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15/+-20 V. The input offset voltage of LF155AT is 2500 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LF155AT:
LF155AT has 8 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM.
LF155AT amplifier additional information:
LF155AT adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LF155AT is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
LF155AT is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The materials used in the LF155AT package are mostly METAL. And its package shape is ROUND.
The LF155AT package pin format is: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
Basic information of LF155AT amplifier:
LF155AT is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are TO-99, 8 PIN
LF155AT amplifier core information:
The minimum operating temperature of LF155AT is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 0.00005 µA Its maximum average bias current is 0.025 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LF155AT has a nominal slew rate of 6 V/us. The manufacturer specifies a maximum slew rate of 4 mA for the LF155AT and a minimum slew rate of 3 V/us. Its minimum voltage gain is 25000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LF155AT gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 6000 kHz.
The nominal supply voltage of LF155AT is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15/+-20 V. The input offset voltage of LF155AT is 2500 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LF155AT:
LF155AT has 8 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM.
LF155AT amplifier additional information:
LF155AT adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LF155AT is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
LF155AT is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The materials used in the LF155AT package are mostly METAL. And its package shape is ROUND.
The LF155AT package pin format is: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Raytheon Company |
| package instruction | TO-99, 8 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.025 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00005 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 2500 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | METAL |
| Encapsulate equivalent code | CAN8,.2 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15/+-20 V |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum slew rate | 3 V/us |
| Nominal slew rate | 6 V/us |
| Maximum slew rate | 4 mA |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 6000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 |
| Base Number Matches | 1 |