Basic information of LT1102MH/883B amplifier:
LT1102MH/883B is an INSTRUMENTATION AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are METAL CAN, TO-5, 8 PIN
LT1102MH/883B amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LT1102MH/883B is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its maximum average bias current is 0.015 µA and its maximum input offset current (IIO) is only 0.006 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LT1102MH/883B has a nominal slew rate of 17 V/us. Its maximum voltage gain is 100 and its minimum voltage gain is 10. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LT1102MH/883B gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 3.5 MHz.
The nominal supply voltage of the LT1102MH/883B is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of the LT1102MH/883B is 2000 µV (Input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the op amp 0V (or close to 0V).)
Relevant dimensions of LT1102MH/883B:
LT1102MH/883B has 8 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Total pins: 8
LT1102MH/883B amplifier other information:
Its temperature grade is: MILITARY. The LT1102MH/883B is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The package code of LT1102MH/883B is: TO-5.
The material of LT1102MH/883B package is mostly METAL. And its package shape is ROUND. The LT1102MH/883B package pin format is: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
Basic information of LT1102MH/883B amplifier:
LT1102MH/883B is an INSTRUMENTATION AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are METAL CAN, TO-5, 8 PIN
LT1102MH/883B amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LT1102MH/883B is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its maximum average bias current is 0.015 µA and its maximum input offset current (IIO) is only 0.006 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the LT1102MH/883B has a nominal slew rate of 17 V/us. Its maximum voltage gain is 100 and its minimum voltage gain is 10. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the LT1102MH/883B gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 3.5 MHz.
The nominal supply voltage of the LT1102MH/883B is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of the LT1102MH/883B is 2000 µV (Input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the op amp 0V (or close to 0V).)
Relevant dimensions of LT1102MH/883B:
LT1102MH/883B has 8 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Total pins: 8
LT1102MH/883B amplifier other information:
Its temperature grade is: MILITARY. The LT1102MH/883B is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The package code of LT1102MH/883B is: TO-5.
The material of LT1102MH/883B package is mostly METAL. And its package shape is ROUND. The LT1102MH/883B package pin format is: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Linear ( ADI ) |
| Parts packaging code | TO-5 |
| package instruction | METAL CAN, TO-5, 8 PIN |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | INSTRUMENTATION AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.015 µA |
| Nominal bandwidth (3dB) | 3.5 MHz |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.006 µA |
| Maximum input offset voltage | 2000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Negative supply voltage upper limit | -20 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| maximum nonlinearity | 0.011% |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | TO-5 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 17 V/us |
| Supply voltage upper limit | 20 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum voltage gain | 100 |
| Minimum voltage gain | 10 |
| Base Number Matches | 1 |
| LT1102MH/883B | LT1102AMH/883B | LT1102MJ8/883B | |
|---|---|---|---|
| Description | IC INSTRUMENTATION AMPLIFIER, 2000 uV OFFSET-MAX, 3.5 MHz BAND WIDTH, MBCY8, METAL CAN, TO-5, 8 PIN, Instrumentation Amplifier | IC INSTRUMENTATION AMPLIFIER, 1400 uV OFFSET-MAX, 3.5 MHz BAND WIDTH, MBCY8, METAL CAN, TO-5, 8 PIN, Instrumentation Amplifier | IC INSTRUMENTATION AMPLIFIER, 2000 uV OFFSET-MAX, 3.5 MHz BAND WIDTH, CDIP8, CERDIP-8, Instrumentation Amplifier |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) |
| Parts packaging code | TO-5 | TO-5 | DIP |
| package instruction | METAL CAN, TO-5, 8 PIN | METAL CAN, TO-5, 8 PIN | CERDIP-8 |
| Contacts | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Is Samacsys | N | N | N |
| Amplifier type | INSTRUMENTATION AMPLIFIER | INSTRUMENTATION AMPLIFIER | INSTRUMENTATION AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.015 µA | 0.01 µA | 0.015 µA |
| Nominal bandwidth (3dB) | 3.5 MHz | 3.5 MHz | 3.5 MHz |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 80 dB | 82 dB | 80 dB |
| Maximum input offset current (IIO) | 0.006 µA | 0.004 µA | 0.006 µA |
| Maximum input offset voltage | 2000 µV | 1400 µV | 2000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Negative supply voltage upper limit | -20 V | -20 V | -20 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V |
| maximum nonlinearity | 0.011% | 0.0085% | 0.011% |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | METAL | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | TO-5 | TO-5 | DIP |
| Package shape | ROUND | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 17 V/us | 17 V/us | 17 V/us |
| Supply voltage upper limit | 20 V | 20 V | 20 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | DUAL |
| Maximum voltage gain | 100 | 100 | 100 |
| Minimum voltage gain | 10 | 10 | 10 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |