IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 8-BIT DAC, UUC18, 0.094 X 0.099 INCH, DIE-18, Digital to Analog Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | ADI |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | 0.094 X 0.099 INCH, DIE-18 |
| Contacts | 18 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Maximum analog output voltage | 12.5 V |
| Minimum analog output voltage | |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | PARALLEL, 8 BITS |
| JESD-30 code | R-XUUC-N18 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.391% |
| Nominal negative supply voltage | -5 V |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 18 |
| Maximum operating temperature | 25 °C |
| Minimum operating temperature | 25 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Encapsulate equivalent code | DIE OR CHIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 |
| power supply | 12/15, GND/-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 Class B (Modified) |
| Maximum stabilization time | 5 µs |
| Maximum slew rate | 4 mA |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| Base Number Matches | 1 |
| PM7224GBC | PM7224BX | PM7224FX | PM7224FP | PM7224FPC | PM7224GP | PM7224FS | PM7224BRC/883 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 8-BIT DAC, UUC18, 0.094 X 0.099 INCH, DIE-18, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 8-BIT DAC, CDIP18, 0.300 INCH, CERDIP-18, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 8-BIT DAC, CDIP18, 0.300 INCH, CERDIP-18, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 8-BIT DAC, PDIP18, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-18, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 8-BIT DAC, PQCC20, PLASTIC, LCC-20, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 8-BIT DAC, PDIP18, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-18, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 8-BIT DAC, PDSO18, SOL-18, Digital to Analog Converter | IC PARALLEL, 8 BITS INPUT LOADING, 8-BIT DAC, CQCC20, CERAMIC, LCC-20, Digital to Analog Converter |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIE | DIP | DIP | DIP | QLCC | DIP | SOIC | QLCC |
| package instruction | 0.094 X 0.099 INCH, DIE-18 | 0.300 INCH, CERDIP-18 | 0.300 INCH, CERDIP-18 | 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-18 | PLASTIC, LCC-20 | 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-18 | SOL-18 | CERAMIC, LCC-20 |
| Contacts | 18 | 18 | 18 | 18 | 20 | 18 | 18 | 20 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | _compli | not_compliant | not_compliant | not_compliant | unknown | unknown | unknown |
| Maximum analog output voltage | 12.5 V | 12.5 V | 12.5 V | 12.5 V | 12.5 V | 12.5 V | 12.5 V | 12.5 V |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| Input format | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS |
| JESD-30 code | R-XUUC-N18 | R-GDIP-T18 | R-GDIP-T18 | R-PDIP-T18 | S-PQCC-J20 | R-PDIP-T18 | R-PDSO-G18 | S-CQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.391% | 0.391% | 0.391% | 0.391% | 0.391% | 0.195% | 0.391% | 0.391% |
| Nominal negative supply voltage | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 18 | 18 | 18 | 18 | 20 | 18 | 18 | 20 |
| Maximum operating temperature | 25 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | 25 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -55 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIE | DIP | DIP | DIP | QCCJ | DIP | SOP | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | DIE OR CHIP | DIP18,.3 | DIP18,.3 | DIP18,.3 | LDCC20,.4SQ | DIP18,.3 | SOP18,.4 | LCC20,.35SQ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE |
| Package form | UNCASED CHIP | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 220 | NOT SPECIFIED |
| power supply | 12/15, GND/-5 V | 12/15, GND/-5 V | 12/15, GND/-5 V | 12/15, GND/-5 V | 12/15, GND/-5 V | 12/15, GND/-5 V | 12/15, GND/-5 V | 12/15, GND/-5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum stabilization time | 5 µs | 5 µs | 5 µs | 5 µs | 5 µs | 5 µs | 5 µs | 5 µs |
| Maximum slew rate | 4 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA | 6 mA |
| surface mount | YES | NO | NO | NO | YES | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | OTHER | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND | THROUGH-HOLE | GULL WING | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 30 | NOT SPECIFIED |
| Maker | ADI | - | ADI | ADI | ADI | ADI | ADI | ADI |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| Maximum seat height | - | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.33 mm | 4.57 mm | 5.33 mm | 2.65 mm | 2.54 mm |
| Terminal pitch | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| width | - | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 8.89 mm |
| length | - | - | - | 22.48 mm | 8.89 mm | 22.48 mm | 11.55 mm | 8.89 mm |