Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 260A, 1400V V(RRM), Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 113282813 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.3 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 8100 A |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 267 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1400 V |
| surface mount | NO |