
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 6MHz Min, 7.999MHz Max, ROHS COMPLIANT, HERMETIC PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | MtronPTI |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Other features | AT CUT CRYSTAL |
| Ageing | 5 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 1000 µW |
| frequency stability | 0.005% |
| frequency tolerance | 30 ppm |
| JESD-609 code | e1 |
| load capacitance | 18 pF |
| Manufacturer's serial number | MP-1 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 7.999 MHz |
| Minimum operating frequency | 6 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| physical size | L11.05XB4.65XH13.46 (mm)/L0.435XB0.183XH0.53 (inch) |
| Series resistance | 50 Ω |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Base Number Matches | 1 |
