32-BIT, 25MHz, MICROPROCESSOR, PPGA100, PLASTIC, PGA-100
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | PGA |
| package instruction | PGA, |
| Contacts | 100 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Address bus width | 24 |
| bit size | 32 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 25 MHz |
| External data bus width | 32 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | YES |
| JESD-30 code | S-PPGA-P100 |
| length | 34.545 mm |
| low power mode | NO |
| Number of terminals | 100 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | PGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.7 mm |
| speed | 25 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | HCMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | PERPENDICULAR |
| width | 34.545 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR |
| Base Number Matches | 1 |
