Board Stacking Connector, 90 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.016 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | SLIMSTACK, BLADE ON BEAM CONTACT |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.157 inch |
| subject depth | 0.102 inch |
| body length | 0.815 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD STACKING CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 60 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Durability | 30 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | BROWN |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 54477 |
| Plug contact pitch | 0.016 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 4.572 mm |
| Plating thickness | 10u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 0.3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.4 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 90 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Base Number Matches | 1 |
| 54477-0907 | 0544771208 | 54477-1207 | 54477-0807 | 54477-0908 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Stacking Connector, 90 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.016 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Receptacle, | 0.4 btb rec hsg assy 120ckt | Board Stacking Connector, 120 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.016 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Receptacle, | Board Stacking Connector, 80 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.016 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Receptacle, | Board Stacking Connector, 90 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.016 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking, Brown Insulator, Receptacle, |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | compliant | compliant | unknown |
| Connector type | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | NOT SPECIFIED | AU ON NI | AU ON NI | GOLD OVER NICKEL |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | NOT SPECIFIED | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | - |
| Is Samacsys | N | - | N | N | N |
| Other features | SLIMSTACK, BLADE ON BEAM CONTACT | - | SLIMSTACK, BLADE ON BEAM CONTACT | SLIMSTACK, BLADE ON BEAM CONTACT | SLIMSTACK, BLADE ON BEAM CONTACT |
| Board mount options | PEG | - | PEG | PEG | PEG |
| body width | 0.157 inch | - | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch |
| subject depth | 0.102 inch | - | 0.102 inch | 0.102 inch | 0.102 inch |
| body length | 0.815 inch | - | 1.051 inch | 0.736 inch | 0.815 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | - | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL | - | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | FEMALE | - | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| contact mode | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 60 mΩ | - | 60 mΩ | 60 mΩ | 60 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE | - | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE |
| DIN compliance | NO | - | NO | NO | NO |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V | - | 250VAC V | 250VAC V | 250VAC V |
| Durability | 30 Cycles | - | 30 Cycles | 30 Cycles | 30 Cycles |
| Filter function | NO | - | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | - | NO | NO | NO |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | - | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| Insulator color | BROWN | - | BROWN | BROWN | BROWN |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | - | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| MIL compliance | NO | - | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | 54477 | - | 54477 | 54477 | - |
| Plug contact pitch | 0.016 inch | - | 0.016 inch | 0.016 inch | 0.016 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | - | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | - | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | LOCKING | - | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | - | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | - | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | - | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | - | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | - | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | - | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | - | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | - | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 4.572 mm | - | 4.572 mm | 4.572 mm | 4.572 mm |
| Plating thickness | 10u inch | - | 10u inch | 10u inch | 10u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | - | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 0.3 A | - | 0.3 A | 0.3 A | 0.3 A |
| Guideline | UL | - | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.4 mm | - | 0.4 mm | 0.4 mm | 0.4 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | - | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 90 | - | 120 | 80 | 90 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | - | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Is it Rohs certified? | - | conform to | conform to | conform to | conform to |