Board Connector, 144 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body width | 0.614 inch |
| subject depth | 0.461 inch |
| body length | 1.883 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Durability | 250 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | .5838 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 73942 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 6 |
| Number of rows loaded | 6 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.098 inch |
| Terminal pitch | 2 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 144 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| 73942-3100 | 73942-0100 | 73942-1100 | 73942-2100 | 73942-4100 | 73942-5100 | 73942-6100 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 144 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 72 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 144 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 72 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 72 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 144 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator, | Board Connector, 72 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator, |
| Maker | Molex | Molex | Molex | Molex | Molex | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| body width | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch |
| subject depth | 0.461 inch | 0.461 inch | 0.461 inch | 0.461 inch | 0.461 inch | 0.461 inch | 0.461 inch |
| body length | 1.883 inch | 0.939 inch | 1.883 inch | 0.939 inch | 0.939 inch | 1.883 inch | 0.939 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V |
| Durability | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| maximum insertion force | .5838 N | .5838 N | .5838 N | .5838 N | .5838 N | .5838 N | .5838 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | 73942 | 73942 | 73942 | 73942 | 73942 | 73942 | 73942 |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Number of rows loaded | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.098 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.098 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.138 inch |
| Terminal pitch | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 144 | 72 | 144 | 72 | 72 | 144 | 72 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |