16V, 0.5W, SILICON, UNIDIRECTIONAL VOLTAGE REGULATOR DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| JESD-30 code | O-LELF-R2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 0.5 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 16 V |
| Maximum reverse current | 0.05 µA |
| surface mount | YES |
| technology | ZENER |
| Terminal form | WRAP AROUND |
| Terminal location | END |
| Voltage temperatureCoeff-Max | 14 mV/°C |
| Maximum voltage tolerance | 1% |
| Working test current | 5 mA |
| Base Number Matches | 1 |