7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, 20mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| color@wavelength | Orange/Red |
| Configuration | Common Anode |
| Display height | 20 mm |
| Maximum forward voltage | 2.6 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of characters | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY |
| peak wavelength | 635 nm |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |

| BD-A814RD | BD-A813RD | BD-C811RD | BD-C812RD | BD-C813RD | BD-A816RD | BD-A815RD | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, 20mm | 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, 20mm | 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, 20mm | 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, 20mm | 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, 20mm | 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, 20mm | 7 Seg Numeric LED Display, 2-Character, 20mm |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Configuration | Common Anode | COMMON ANODE, 2 DIGITS WITH DECIMAL POINT | COMMON CATHODE, 2 DIGITS WITH DECIMAL POINT | COMMON CATHODE, 2 DIGITS WITH DECIMAL POINT | COMMON CATHODE, 2 DIGITS WITH DECIMAL POINT | Common Anode | Common Anode |
| Display height | 20 mm | 20.32 mm | 20.32 mm | 20.32 mm | 20.32 mm | 20 mm | 20 mm |
| Optoelectronic device types | 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY | 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maker | - | BRIGHT | BRIGHT | BRIGHT | BRIGHT | BRIGHT | - |
| package instruction | - | DD-25, 18 PIN | DD-25, 18 PIN | DD-25, 18 PIN | DD-25, 18 PIN | - | - |
| color | - | YELLOW | RED | GREEN | YELLOW | - | - |
| Maximum forward current | - | 0.03 A | 0.04 A | 0.03 A | 0.03 A | - | - |
| Number of functions | - | 2 | 2 | 2 | 2 | - | - |