16 X 16 Dot Matrix LED Display, High Luminosity Red/yellow Green, 240mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| color | HIGH LUMINOSITY RED/YELLOW GREEN |
| Configuration | COMPLEX |
| Display height | 240 mm |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 45 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Optoelectronic device types | 16 X 16 DOT MATRIX LED DISPLAY |
| Base Number Matches | 1 |