IC IC,LINE TRANSCEIVER,BIPOLAR,5 DRIVER,5 RCVR,SOP,28PIN,PLASTIC, Line Driver or Receiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | SOP, SOP28,.4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Differential output | NO |
| Number of drives | 5 |
| High level input current maximum value | 0.00002 A |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Minimum output swing | 10 V |
| Maximum output low current | 0.0016 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP28,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Maximum slew rate | 27 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| LT1130CSW | LT1132CSW | LT1136CNW | LT1136CSW | LT1133CSW | LT1138CNW | LT1138CSW | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC IC,LINE TRANSCEIVER,BIPOLAR,5 DRIVER,5 RCVR,SOP,28PIN,PLASTIC, Line Driver or Receiver | IC IC,LINE TRANSCEIVER,BIPOLAR,5 DRIVER,3 RCVR,SOP,24PIN,PLASTIC, Line Driver or Receiver | IC IC,LINE TRANSCEIVER,BIPOLAR,4 DRIVER,5 RCVR,DIP,28PIN,PLASTIC, Line Driver or Receiver | IC IC,LINE TRANSCEIVER,BIPOLAR,4 DRIVER,5 RCVR,SOP,28PIN,PLASTIC, Line Driver or Receiver | IC IC,LINE TRANSCEIVER,BIPOLAR,3 DRIVER,5 RCVR,SOP,24PIN,PLASTIC, Line Driver or Receiver | IC IC,LINE TRANSCEIVER,BIPOLAR,5 DRIVER,3 RCVR,DIP,28PIN,PLASTIC, Line Driver or Receiver | IC IC,LINE TRANSCEIVER,BIPOLAR,5 DRIVER,3 RCVR,SOP,28PIN,PLASTIC, Line Driver or Receiver |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | SOP, SOP28,.4 | SOP, SOP24,.4 | DIP, DIP28,.6 | SOP, SOP28,.4 | SOP, SOP24,.4 | DIP, DIP28,.6 | SOP, SOP28,.4 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Differential output | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Number of drives | 5 | 5 | 4 | 4 | 3 | 5 | 5 |
| High level input current maximum value | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G24 | R-PDIP-T28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G24 | R-PDIP-T28 | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 28 | 24 | 28 | 28 | 24 | 28 | 28 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum output swing | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V | 10 V |
| Maximum output low current | 0.0016 A | 0.0016 A | 0.0016 A | 0.0016 A | 0.0016 A | 0.0016 A | 0.0016 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | DIP | SOP | SOP | DIP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP28,.4 | SOP24,.4 | DIP28,.6 | SOP28,.4 | SOP24,.4 | DIP28,.6 | SOP28,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 27 mA | 27 mA | 27 mA | 27 mA | 27 mA | 27 mA | 27 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO | YES | YES | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | - | 1 | 1 | - | 1 |
| Maker | - | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) |