Basic information of TLC074CPWP amplifier:
TLC074CPWP is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are GREEN, PLASTIC, HTSSOP-20
TLC074CPWP amplifier core information:
The minimum operating temperature of the TLC074CPWP is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is 260°C and its maximum average bias current is 0.0001 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TLC074CPWP has a nominal slew rate of 16 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TLC074CPWP gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 10000 kHz.
The nominal supply voltage of the TLC074CPWP is 5 V. The upper limit of its supply voltage is 17. The input offset voltage of VTLC074CPWP is 3000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TLC074CPWP:
The width of TLC074CPWP is: 4.4 mm and the length is 6.5 mm. TLC074CPWP has 20 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 20
TLC074CPWP amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. And its humidity sensitivity level is: 2. TLC074CPWP is not Rohs certified. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G20.
The corresponding JESD-609 code is: e4. The packaging code of TLC074CPWP is: HTSSOP. The materials used for TLC074CPWP packaging are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. TLC074CPWP package pin forms are: SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE, SHRINK PITCH.
Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.2 mm.

Basic information of TLC074CPWP amplifier:
TLC074CPWP is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are GREEN, PLASTIC, HTSSOP-20
TLC074CPWP amplifier core information:
The minimum operating temperature of the TLC074CPWP is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is 260°C and its maximum average bias current is 0.0001 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TLC074CPWP has a nominal slew rate of 16 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TLC074CPWP gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 10000 kHz.
The nominal supply voltage of the TLC074CPWP is 5 V. The upper limit of its supply voltage is 17. The input offset voltage of VTLC074CPWP is 3000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TLC074CPWP:
The width of TLC074CPWP is: 4.4 mm and the length is 6.5 mm. TLC074CPWP has 20 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 20
TLC074CPWP amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. And its humidity sensitivity level is: 2. TLC074CPWP is not Rohs certified. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G20.
The corresponding JESD-609 code is: e4. The packaging code of TLC074CPWP is: HTSSOP. The materials used for TLC074CPWP packaging are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. TLC074CPWP package pin forms are: SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE, SHRINK PITCH.
Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.2 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | GREEN, PLASTIC, HTSSOP-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Is Samacsys | N |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0001 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 95 dB |
| Maximum input offset voltage | 3000 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 6.5 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HTSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Nominal slew rate | 16 V/us |
| Supply voltage upper limit | 17 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 10000 kHz |
| width | 4.4 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| TLC074CPWPR | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Wide-Bandwidth High-Output-Drive Op Amp 20-HTSSOP 0 to 70 |
| TLC074CPWP | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Wide-Bandwidth High-Output-Drive Op Amp 20-HTSSOP 0 to 70 |
| TLC074CPWPRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Operational Amplifiers - Op Amps Dual Wide-Bandwidth Hi-Output-Drv Op Amp |
| TLC074AIPWP | Rochester Electronics | QUAD OP-AMP, 2000uV OFFSET-MAX, 10MHz BAND WIDTH, PDSO20, GREEN, PLASTIC, HTSSOP-20 |
| TLC074IPWP | Texas Instruments(德州仪器) | Quad Wide-Bandwidth High-Output-Drive Op Amp 20-HTSSOP -40 to 125 |
| TLC074AIPWPRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | QUAD OP-AMP, 2000uV OFFSET-MAX, 10MHz BAND WIDTH, PDSO20, GREEN, POWER, PLASTIC, TSSOP-20 |
| TLC074AIPWPR | Texas Instruments(德州仪器) | QUAD OP-AMP, 2000uV OFFSET-MAX, 10MHz BAND WIDTH, PDSO20, PLASTIC, HTSSOP-20 |
| TLC074IPWPR | Texas Instruments(德州仪器) | QUAD OP-AMP, 3000uV OFFSET-MAX, 10MHz BAND WIDTH, PDSO20, GREEN, PLASTIC, HTSSOP-20 |
| TLC074AIPWPG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Operational Amplifiers - Op Amps Dual Wide-Bandwidth Hi-Output-Drv Op Amp |