RF Coaxial Relay, SPDT, Latched, 149500mW (Coil), 1500MHz, AC Input, AC Output, Panel Mount
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | BUILT-IN INDICATOR |
| body width | 153.42 mm |
| body height | 152.4 mm |
| Body length or diameter | 153.42 mm |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Coil current (AC) maximum value | 1.3 A |
| Coil power | 149500 mW |
| Maximum coil voltage (AC) | 115 V |
| Coil/Input Power Type | AC |
| Contact/Output Power Type | AC |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| Maximum insertion loss | 0.14 dB |
| Maximum isolation | 60 dB |
| Manufacturer's serial number | SMR |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Maximum operating frequency | 1500 MHz |
| Minimum operating frequency | |
| physical size | 153.42mm X 153.42mm X 152.4mm |
| Relay action | LATCHED |
| Relay function | SPDT |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY |
| surface mount | NO |
| switching time | 500 ms |
| Termination type | CONNECTOR |
| voltage standing wave ratio | 1.35 |
| Base Number Matches | 1 |