IC 128 X 8 EEPROM 3V, PDIP8, PLASTIC, DIP-8, Programmable ROM
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.6 mm |
| memory density | 1024 bit |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| word count | 128 words |
| character code | 128 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| organize | 128X8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | SERIAL |
| Programming voltage | 3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.85 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
