LINE TRANSCEIVER, PDSO24
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | NO |
| Number of drives | 8 |
| Input properties | SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | IEEE-488 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| length | 15.4 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 22 ns |
| Number of receiver bits | 8 |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| maximum transmission delay | 20 ns |
| width | 7.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| SN75162BDW-00R | SN75161BDW-00 | SN75161BDW-00R | SN75161BN-00 | SN75161BN-10 | SN75161BJ-00 | SN75162BDW-00 | SN75162BN-10 | SN75162BN-00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | LINE TRANSCEIVER, PDSO24 | LINE TRANSCEIVER, PDSO20 | LINE TRANSCEIVER, PDSO20 | OCTAL LINE TRANSCEIVER, PDIP20 | OCTAL LINE TRANSCEIVER, PDIP20 | OCTAL LINE TRANSCEIVER, CDIP20 | LINE TRANSCEIVER, PDSO24 | OCTAL LINE TRANSCEIVER, PDIP22, 0.400 INCH, PLASTIC, DIP-22 | OCTAL LINE TRANSCEIVER, PDIP22, 0.400 INCH, PLASTIC, DIP-22 |
| package instruction | SOP, | SOP, | SOP, | DIP, | DIP, | DIP, | SOP, | DIP, | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Differential output | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Number of drives | 8 | 8 | 8 | 1 | 1 | 1 | 8 | 1 | 1 |
| Input properties | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER | SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | IEEE-488 | IEEE-488 | IEEE-488 | IEEE-488 | IEEE-488 | IEEE-488 | IEEE-488 | IEEE-488 | IEEE-488 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 | R-GDIP-T20 | R-PDSO-G24 | R-PDIP-T22 | R-PDIP-T22 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 8 | 8 | 8 | 1 | 8 | 8 |
| Number of terminals | 24 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 24 | 22 | 22 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | DIP | DIP | DIP | SOP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns |
| Number of receiver bits | 8 | 8 | 8 | 1 | 1 | 1 | 8 | 1 | 1 |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | NO | YES | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | TTL | TTL | TTL | BIPOLAR | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| maximum transmission delay | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns | 20 ns |
| width | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 10.16 mm | 10.16 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| length | 15.4 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 24.325 mm | 24.325 mm | 24.195 mm | 15.4 mm | - | - |