Parabolic Antenna, 1850MHz Min, 1990MHz Max, 28.7dB Gain, 5.4deg 3dB Beamwidth
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| application | LOS |
| Beamwidth-H | 5.4 deg |
| diameter | 1.8288 mm |
| front to back ratio | 36 dB |
| Gain | 28.7 dB |
| Omnidirectional | NO |
| Maximum operating frequency | 1990 MHz |
| Minimum operating frequency | 1850 MHz |
| polarization | CIRCULAR |
| RF/Microwave Device Types | PARABOLIC ANTENNA |
| Maximum voltage standing wave ratio | 1.2 |
| Commentary | 125 mph |
| Base Number Matches | 1 |