Basic information of CA3160E amplifier:
CA3160E is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are PLASTIC, MS-001-BA, DIP-8
CA3160E amplifier core information:
The minimum operating temperature of the CA3160E is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED. The maximum bias current at 25°C is: 0.00005 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of the CA3160E is 10 V/us. The maximum slew rate of the CA3160E given by the manufacturer is 15 mA. Its minimum voltage gain is 50000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the CA3160E gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of CA3160E is 7.5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -7.5 V. The input offset voltage of the CA3160E is 15000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of CA3160E:
The width of CA3160E is: 7.62 mm and the length is 9.585 mm. CA3160E has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
CA3160E amplifier additional information:
CA3160E adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of CA3160E is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
CA3160E is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of CA3160E is: DIP. CA3160E packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY.
The package shape is RECTANGULAR. The form of CA3160E package pins is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 5.33 mm.
Basic information of CA3160E amplifier:
CA3160E is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are PLASTIC, MS-001-BA, DIP-8
CA3160E amplifier core information:
The minimum operating temperature of the CA3160E is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED. The maximum bias current at 25°C is: 0.00005 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of the CA3160E is 10 V/us. The maximum slew rate of the CA3160E given by the manufacturer is 15 mA. Its minimum voltage gain is 50000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the CA3160E gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 4000 kHz.
The nominal supply voltage of CA3160E is 7.5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -7.5 V. The input offset voltage of the CA3160E is 15000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of CA3160E:
The width of CA3160E is: 7.62 mm and the length is 9.585 mm. CA3160E has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
CA3160E amplifier additional information:
CA3160E adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It belongs to the low-bias class of amplifiers. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of CA3160E is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
CA3160E is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of CA3160E is: DIP. CA3160E packaging materials are mostly PLASTIC/EPOXY.
The package shape is RECTANGULAR. The form of CA3160E package pins is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 5.33 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | PLASTIC, MS-001-BA, DIP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.00005 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 15000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.585 mm |
| low-bias | YES |
| low-dissonance | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -8 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -7.5 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5/15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.33 mm |
| Nominal slew rate | 10 V/us |
| Maximum slew rate | 15 mA |
| Supply voltage upper limit | 8 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 7.5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 4000 kHz |
| Minimum voltage gain | 50000 |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| CA3160AE | Rochester Electronics | Operational Amplifier, 1 Func, 5000uV Offset-Max, BICMOS, PDIP8, PACKAGE-8 |