
Single Color LED, Yellow, Clear, 2mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | YELLOW |
| color@wavelength | Yellow |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Maximum forward voltage | 2.8 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Lens type | CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 3.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 1 mm |
| method of packing | TR, 7 INCH |
| peak wavelength | 585 nm |
| Maximum reverse voltage | 4 V |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 2 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| perspective | 120 deg |
| Base Number Matches | 1 |
| CMD12-21VYC | CMD12-21VRC | CMD12-21VGC | CMD12-21SRC | CMD12-21UGC | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Yellow, Clear, 2mm, | Single Color LED, High Efficiency Red, Clear, 2mm, | Single Color LED, Green, Clear, 2mm, | Single Color LED, Red, Clear, 2mm, | Single Color LED, Green, Clear, 2mm, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | YELLOW | HIGH EFFICIENCY RED | GREEN | RED | GREEN |
| color@wavelength | Yellow | Orange-Red | Green | Red | Green |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A |
| Maximum forward voltage | 2.8 V | 2.8 V | 2.8 V | 2.4 V | 2.8 V |
| Lens type | CLEAR | CLEAR | CLEAR | CLEAR | CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 3.0 mcd | 5.0 mcd | 8.8 mcd | 12.4 mcd | 14.9 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm | 1 mm |
| method of packing | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH |
| peak wavelength | 585 nm | 640 nm | 570 nm | 660 nm | 570 nm |
| Maximum reverse voltage | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V | 4 V |
| shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| size | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES |
| perspective | 120 deg | 120 deg | 120 deg | 120 deg | 120 deg |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | - | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | - | conform to |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - | e0 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - |