Synchro or Resolver to Digital Converter, 2.625 X 3.125 INCH, 0.820 INCH HEIGHT, PACKAGE-28/26
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 26 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Converter type | SYNCHRO OR RESOLVER TO DIGITAL CONVERTER |
| JESD-30 code | R-XDIP-P26 |
| length | 79.248 mm |
| Number of terminals | 26 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 20.828 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 5.08 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 55.88 mm |
| Base Number Matches | 1 |