SPT232AIH amplifier basic information:
SPT232AIH is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is TO-8,
SPT232AIH amplifier core information:
The minimum operating temperature of the SPT232AIH is -25 °C and the maximum operating temperature is 85 °C.
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of SPT232AIH is 3 V/us.
The nominal supply voltage of SPT232AIH is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of the SPT232AIH is 4500 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Relevant dimensions of SPT232AIH:
SPT232AIH has 12 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Total pins: 12
SPT232AIH amplifier additional information:
Its temperature grade is: OTHER. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W12. The package code of SPT232AIH is: TO-8. SPT232AIH packaging materials are mostly METAL. And its package shape is ROUND.
The SPT232AIH package pin format is: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
SPT232AIH amplifier basic information:
SPT232AIH is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is TO-8,
SPT232AIH amplifier core information:
The minimum operating temperature of the SPT232AIH is -25 °C and the maximum operating temperature is 85 °C.
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of SPT232AIH is 3 V/us.
The nominal supply voltage of SPT232AIH is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of the SPT232AIH is 4500 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Relevant dimensions of SPT232AIH:
SPT232AIH has 12 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Total pins: 12
SPT232AIH amplifier additional information:
Its temperature grade is: OTHER. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W12. The package code of SPT232AIH is: TO-8. SPT232AIH packaging materials are mostly METAL. And its package shape is ROUND.
The SPT232AIH package pin format is: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | TO-8 |
| package instruction | TO-8, |
| Contacts | 12 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 46 dB |
| Maximum input offset voltage | 4500 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W12 |
| Negative supply voltage upper limit | -20 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 12 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | TO-8 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 3 V/us |
| Supply voltage upper limit | 20 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 |
