SP1-2502-2 amplifier basic information:
SP1-2502-2 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are MINI, CERAMIC, DIP-14
SP1-2502-2 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the SP1-2502-2 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its maximum average bias current is 0.25 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of the SP1-2502-2 is 30 V/us. The manufacturer specifies a maximum slew rate of 6 mA for the SP1-2502-2 and a minimum slew rate of 20 V/us. Its minimum voltage gain is 15000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the SP1-2502-2 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 12000 kHz.
The nominal supply voltage of the SP1-2502-2 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of SP1-2502-2 is 8000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of SP1-2502-2:
The width of SP1-2502-2 is: 7.62 mm and the length is 22.352 mm. SP1-2502-2 has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
SP1-2502-2 amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. SP1-2502-2 is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T14. The packaging code of SP1-2502-2 is: DIP. The materials of SP1-2502-2 package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED.
The package shape is RECTANGULAR. The form of SP1-2502-2 package pins is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
SP1-2502-2 amplifier basic information:
SP1-2502-2 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are MINI, CERAMIC, DIP-14
SP1-2502-2 amplifier core information:
The minimum operating temperature of the SP1-2502-2 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its maximum average bias current is 0.25 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of the SP1-2502-2 is 30 V/us. The manufacturer specifies a maximum slew rate of 6 mA for the SP1-2502-2 and a minimum slew rate of 20 V/us. Its minimum voltage gain is 15000. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the SP1-2502-2 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 12000 kHz.
The nominal supply voltage of the SP1-2502-2 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of SP1-2502-2 is 8000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of SP1-2502-2:
The width of SP1-2502-2 is: 7.62 mm and the length is 22.352 mm. SP1-2502-2 has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
SP1-2502-2 amplifier additional information:
Its temperature grade is: MILITARY. SP1-2502-2 is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T14. The packaging code of SP1-2502-2 is: DIP. The materials of SP1-2502-2 package are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED.
The package shape is RECTANGULAR. The form of SP1-2502-2 package pins is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | MINI, CERAMIC, DIP-14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.25 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 74 dB |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 90 dB |
| Maximum input offset voltage | 8000 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T14 |
| length | 22.352 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -20 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum slew rate | 20 V/us |
| Nominal slew rate | 30 V/us |
| Maximum slew rate | 6 mA |
| Supply voltage upper limit | 20 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 12000 kHz |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |