Basic information of LH2208AD amplifier:
LH2208AD is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP16,.3
LH2208AD amplifier core information:
The minimum operating temperature of LH2208AD is -25 °C and the maximum operating temperature is 85 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 0.003 µA
The maximum slew rate of LH2208AD given by the manufacturer is 0.6 mA. The power of LH2208AD is NO. Its programmable power is NO.
The nominal supply voltage of LH2208AD is 20 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -20 V. The power supply range is: +-5 V. The input offset voltage of LH2208AD is 1000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).) The width of LH2208AD is: 7.62 mm.
Related dimensions of LH2208AD:
LH2208AD has 16 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 16
LH2208AD amplifier additional information:
LH2208AD adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LH2208AD is: NO. Its temperature grade is: OTHER.
It is a micropower amplifier. LH2208AD is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T16. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LH2208AD is: DIP.
LH2208AD packaging materials are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR. The LH2208AD package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 4.572 mm.
Basic information of LH2208AD amplifier:
LH2208AD is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP16,.3
LH2208AD amplifier core information:
The minimum operating temperature of LH2208AD is -25 °C and the maximum operating temperature is 85 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 0.003 µA
The maximum slew rate of LH2208AD given by the manufacturer is 0.6 mA. The power of LH2208AD is NO. Its programmable power is NO.
The nominal supply voltage of LH2208AD is 20 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -20 V. The power supply range is: +-5 V. The input offset voltage of LH2208AD is 1000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).) The width of LH2208AD is: 7.62 mm.
Related dimensions of LH2208AD:
LH2208AD has 16 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 16
LH2208AD amplifier additional information:
LH2208AD adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LH2208AD is: NO. Its temperature grade is: OTHER.
It is a micropower amplifier. LH2208AD is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-CDIP-T16. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of LH2208AD is: DIP.
LH2208AD packaging materials are mostly CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED. The package shape is RECTANGULAR. The LH2208AD package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 4.572 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.003 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 96 dB |
| frequency compensation | NO |
| Maximum input offset voltage | 1000 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -20 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power | NO |
| power supply | +-5 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.572 mm |
| Maximum slew rate | 0.6 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 20 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| broadband | NO |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| LH2208AD | LH2308D | LH2208D | LH2308AD | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC DUAL OP-AMP, 1000 uV OFFSET-MAX, CDIP16, HERMETIC SEALED, DIP-16, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 10000 uV OFFSET-MAX, CDIP16, HERMETIC SEALED, DIP-16, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 3000 uV OFFSET-MAX, CDIP16, HERMETIC SEALED, DIP-16, Operational Amplifier | IC DUAL OP-AMP, 730 uV OFFSET-MAX, CDIP16, HERMETIC SEALED, DIP-16, Operational Amplifier |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.003 µA | 0.01 µA | 0.003 µA | 0.01 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 96 dB | 80 dB | 85 dB | 96 dB |
| frequency compensation | NO | NO | NO | NO |
| Maximum input offset voltage | 1000 µV | 10000 µV | 3000 µV | 730 µV |
| JESD-30 code | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-bias | NO | NO | NO | NO |
| low-dissonance | NO | NO | NO | YES |
| micropower | YES | YES | YES | YES |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -20 V | -15 V | -20 V | -15 V |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power | NO | NO | NO | NO |
| power supply | +-5 V | +-5 V | +-5 V | +-5 V |
| Programmable power | NO | NO | NO | NO |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.572 mm | 4.572 mm | 4.572 mm | 4.572 mm |
| Maximum slew rate | 0.6 mA | 0.8 mA | 0.6 mA | 0.8 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 20 V | 15 V | 20 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER | COMMERCIAL | OTHER | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| broadband | NO | NO | NO | NO |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |