Cache SRAM Module, 256KX8, 27ns, CMOS
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | DIMM, DIMM112 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.2.A |
| Maximum access time | 27 ns |
| Other features | CONFIGURABLE AS 64K X 32; 32K X 8 TAG; 16K X 1 DIRTY BIT |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDMA-N112 |
| memory density | 2097152 bit |
| Memory IC Type | CACHE SRAM MODULE |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 112 |
| word count | 262144 words |
| character code | 256000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 256KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIMM |
| Encapsulate equivalent code | DIMM112 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Minimum standby current | 4.75 V |
| Maximum slew rate | 1.8 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |

| CYM9247PB-20C | CYM9244PB-20C | CYM9246PB-20C | CYM9245PB-20C | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Cache SRAM Module, 256KX8, 27ns, CMOS | Cache SRAM Module, 128KX8, 27ns, CMOS | Cache SRAM Module, 128KX8, 27ns, CMOS | Cache SRAM Module, 256KX8, 27ns, CMOS |
| package instruction | DIMM, DIMM112 | DIMM, DIMM112 | DIMM, DIMM112 | DIMM, DIMM112 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | compliant | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.2.A | EAR99 | EAR99 | 3A991.B.2.A |
| Maximum access time | 27 ns | 27 ns | 27 ns | 27 ns |
| Other features | CONFIGURABLE AS 64K X 32; 32K X 8 TAG; 16K X 1 DIRTY BIT | CONFIGURABLE AS 32K X 32; 8K X 8 TAG | CONFIGURABLE AS 32K X 32; 8K X 8 TAG; 16K X 1 DIRTY BIT | CONFIGURABLE AS 64K X 32; 32K X 8 TAG |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDMA-N112 | R-XDMA-N112 | R-XDMA-N112 | R-XDMA-N112 |
| memory density | 2097152 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 2097152 bit |
| Memory IC Type | CACHE SRAM MODULE | CACHE SRAM MODULE | CACHE SRAM MODULE | CACHE SRAM MODULE |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 112 | 112 | 112 | 112 |
| word count | 262144 words | 131072 words | 131072 words | 262144 words |
| character code | 256000 | 128000 | 128000 | 256000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 256KX8 | 128KX8 | 128KX8 | 256KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIMM | DIMM | DIMM | DIMM |
| Encapsulate equivalent code | DIMM112 | DIMM112 | DIMM112 | DIMM112 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Minimum standby current | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Maximum slew rate | 1.8 mA | 0.95 mA | 1.05 mA | 1.7 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |