Basic information of TLE2082CP amplifier:
TLE2082CP is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are ROHS COMPLIANT, PLASTIC, DIP-8
TLE2082CP amplifier core information:
The minimum operating temperature of TLE2082CP is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 0.005 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TLE2082CP has a nominal slew rate of 38 V/us. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TLE2082CP gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 9400 kHz.
The nominal supply voltage of TLE2082CP is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of TLE2082CP is 8100 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TLE2082CP:
The width of TLE2082CP is: 7.62 mm and the length is 9.81 mm. TLE2082CP has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
TLE2082CP amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. And its humidity sensitivity level is: NOT APPLICABLE. TLE2082CP is not Rohs certified. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T8.
The corresponding JESD-609 code is: e4. The packaging code of TLE2082CP is: DIP. The materials used for TLE2082CP packaging are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The TLE2082CP package pin format is: IN-LINE.
Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 5.08 mm.

Basic information of TLE2082CP amplifier:
TLE2082CP is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are ROHS COMPLIANT, PLASTIC, DIP-8
TLE2082CP amplifier core information:
The minimum operating temperature of TLE2082CP is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum average bias current is 0.005 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the TLE2082CP has a nominal slew rate of 38 V/us. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TLE2082CP gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 9400 kHz.
The nominal supply voltage of TLE2082CP is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of TLE2082CP is 8100 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TLE2082CP:
The width of TLE2082CP is: 7.62 mm and the length is 9.81 mm. TLE2082CP has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
TLE2082CP amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. And its humidity sensitivity level is: NOT APPLICABLE. TLE2082CP is not Rohs certified. It does not contain lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDIP-T8.
The corresponding JESD-609 code is: e4. The packaging code of TLE2082CP is: DIP. The materials used for TLE2082CP packaging are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR. The TLE2082CP package pin format is: IN-LINE.
Its terminal form is: THROUGH-HOLE. The maximum seat height is 5.08 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, DIP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.005 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 89 dB |
| Maximum input offset voltage | 8100 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 9.81 mm |
| Humidity sensitivity level | NOT APPLICABLE |
| Negative supply voltage upper limit | -19 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal slew rate | 38 V/us |
| Supply voltage upper limit | 19 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIFET |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 9400 kHz |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
