| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | LCC |
| package instruction | QCCJ, |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | ANALOG CIRCUIT |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 16.51 mm |
| Humidity sensitivity level | 2A |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 16.51 mm |
| Base Number Matches | 1 |