Basic information of LM208HB amplifier:
LM208HB is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is TO-99,
LM208HB amplifier core information:
The minimum operating temperature of LM208HB is -25 °C and the maximum operating temperature is 85 °C. Its maximum average bias current is 0.003 µA
The maximum slew rate of the LM208HB given by the manufacturer is 0.6 mA.
The nominal supply voltage of LM208HB is 20 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -20 V. The input offset voltage of LM208HB is 3000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM208HB:
LM208HB has 8 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Total pins: 8
LM208HB amplifier additional information:
Its temperature grade is: OTHER. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W8. The package code of LM208HB is: TO-99. The material of LM208HB package is mostly METAL. And its package shape is ROUND.
The LM208HB package pin format is: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
Basic information of LM208HB amplifier:
LM208HB is an OPERATIONAL AMPLIFIER. The commonly used packaging method is TO-99,
LM208HB amplifier core information:
The minimum operating temperature of LM208HB is -25 °C and the maximum operating temperature is 85 °C. Its maximum average bias current is 0.003 µA
The maximum slew rate of the LM208HB given by the manufacturer is 0.6 mA.
The nominal supply voltage of LM208HB is 20 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -20 V. The input offset voltage of LM208HB is 3000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of LM208HB:
LM208HB has 8 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Total pins: 8
LM208HB amplifier additional information:
Its temperature grade is: OTHER. The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W8. The package code of LM208HB is: TO-99. The material of LM208HB package is mostly METAL. And its package shape is ROUND.
The LM208HB package pin format is: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | TO-99 |
| package instruction | TO-99, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.003 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Maximum input offset voltage | 3000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W8 |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -20 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | TO-99 |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 0.6 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 20 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Base Number Matches | 1 |