1 ELEMENT, 0.56 uH, PHENOLIC-CORE, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| core material | PHENOLIC |
| DC Resistance | 0.5 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.56 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Manufacturer's serial number | M39010/08 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 30 |
| Maximum rated current | 0.545 A |
| Guideline | MIL-C-39010/08 |
| Shape/Size Description | TUBULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | AXIAL |
| Terminal shape | PRINTED WIRING PIN |
| Test frequency | 25 MHz |
| Tolerance | 5% |
| Base Number Matches | 1 |