General Purpose Inductor, 0.18uH, 2%, Ceramic-Core, 0805
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | 0805 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| uppercase and lowercase codes | 0805 |
| structure | Wirewound Chip |
| core material | Ceramic |
| DC Resistance | 0.64 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.18 µH |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 1.52 mm |
| Package length | 2 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 1.2 mm |
| method of packing | TR |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 45 |
| Maximum rated current | 0.4 A |
| self resonant frequency | 870 MHz |
| Tolerance | 2% |
| Base Number Matches | 1 |
