Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 8870ohm, 350V, 1% +/-Tol
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | Axial, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| structure | Leaded |
| Lead diameter | 0.6 mm |
| Manufacturer's serial number | 5053HD |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 2.5 mm |
| Package length | 6.5 mm |
| Package form | Axial |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| resistance | 8870 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | 5053HD |
| technology | METAL FILM |
| Tolerance | 1% |
| Operating Voltage | 350 V |
| Base Number Matches | 1 |