
LVPECL Output Clock Oscillator, 156.25MHz Nom, ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-6
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-6 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | COMPLEMENTARY OUTPUT; TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL |
| maximum descent time | 1 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 25% |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | GXO-E71 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 156.25 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | LVPECL |
| Output load | 50 OHM |
| physical size | 7.5mm x 5.0mm x 1.5mm |
| longest rise time | 1 ns |
| Maximum supply voltage | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 60/40 % |
| Terminal surface | Gold (Au) |
| Base Number Matches | 1 |

| GXO-E71/AI156.250MHZ | GXO-E71/BIFREQ | GXO-E71/BI156.250MHZ | GXO-E71/A156.250MHZ | GXO-E71155.520MHZ | GXO-E71/AFREQ | GXO-E71/IFREQ | GXO-E71FREQ | GXO-E71IFREQ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | LVPECL Output Clock Oscillator, 156.25MHz Nom, ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-6 | LVPECL Output Clock Oscillator, 40MHz Min, 270MHz Max, ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-6 | LVPECL Output Clock Oscillator, 156.25MHz Nom, ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-6 | LVPECL Output Clock Oscillator, 156.25MHz Nom, ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-6 | LVPECL Output Clock Oscillator, 155.52MHz Nom, ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-6 | LVPECL Output Clock Oscillator, 40MHz Min, 270MHz Max, ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-6 | LVPECL Output Clock Oscillator, 75MHz Min, 170MHz Max | LVPECL Output Clock Oscillator, 40MHz Min, 270MHz Max, ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-6 | CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 40 MHz - 270 MHz, LVPECL OUTPUT, ROHS COMPLIANT, CERAMIC PACKAGE-6 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compli |
| Other features | COMPLEMENTARY OUTPUT; TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL | COMPLEMENTARY OUTPUT; TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL | COMPLEMENTARY OUTPUT; TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL | COMPLEMENTARY OUTPUT; TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL | COMPLEMENTARY OUTPUT; TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL | COMPLEMENTARY OUTPUT; TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL | TRISTATE ENABLE/DISABLE FUNCTION | COMPLEMENTARY OUTPUT; TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL | COMPLEMENTARY OUTPUT; TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL |
| maximum descent time | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| frequency stability | 25% | 50% | 50% | 25% | 100% | 25% | 100% | 100% | 100% |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| Manufacturer's serial number | GXO-E71 | GXO-E71 | GXO-E71 | GXO-E71 | GXO-E71 | GXO-E71 | GXO-E71 | GXO-E71 | GXO-E71 |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -10 °C | -10 °C | -10 °C | -40 °C | -10 °C | -40 °C |
| Oscillator type | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL |
| Output load | 50 OHM | 50 OHM | 50 OHM | 50 OHM | 50 OHM | 50 OHM | 50 OHM | 50 OHM | 50 OHM |
| physical size | 7.5mm x 5.0mm x 1.5mm | 7.5mm x 5.0mm x 1.5mm | 7.5mm x 5.0mm x 1.5mm | 7.5mm x 5.0mm x 1.5mm | 7.5mm x 5.0mm x 1.5mm | 7.5mm x 5.0mm x 1.5mm | 7.5mm x 5mm x 1.5mm | 7.5mm x 5.0mm x 1.5mm | 7.5mm x 5.0mm x 1.5mm |
| longest rise time | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns | 1 ns |
| Nominal supply voltage | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| maximum symmetry | 60/40 % | 60/40 % | 60/40 % | 60/40 % | 60/40 % | 60/40 % | 60/40 % | 60/40 % | 60/40 % |
| Terminal surface | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | Gold (Au) | GOLD |
| Maximum supply voltage | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | - | 3.465 V | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | - | 3.135 V | 3.135 V |
| Maker | - | Golledge Electronics | Golledge Electronics | Golledge Electronics | Golledge Electronics | Golledge Electronics | Golledge Electronics | Golledge Electronics | Golledge Electronics |
| Maximum operating frequency | - | 270 MHz | - | - | - | 270 MHz | 170 MHz | 270 MHz | 270 MHz |
| Minimum operating frequency | - | 40 MHz | - | - | - | 40 MHz | 75 MHz | 40 MHz | 40 MHz |