IC,FIELD/FRAME/LINE MEMORY,CMOS,SOP,36PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | SSOP, SOP36,.47,40 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Maximum access time | 23 ns |
| JESD-30 code | R-PDSO-G36 |
| Number of terminals | 36 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP36,.47,40 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.01 A |
| Maximum slew rate | 0.05 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| TMS4C2973-28DT | TMS4C2973-24DT | |
|---|---|---|
| Description | IC,FIELD/FRAME/LINE MEMORY,CMOS,SOP,36PIN,PLASTIC | IC,FIELD/FRAME/LINE MEMORY,CMOS,SOP,36PIN,PLASTIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| package instruction | SSOP, SOP36,.47,40 | SSOP, SOP36,.47,40 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant |
| Maximum access time | 23 ns | 19 ns |
| JESD-30 code | R-PDSO-G36 | R-PDSO-G36 |
| Number of terminals | 36 | 36 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP | SSOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP36,.47,40 | SOP36,.47,40 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| power supply | 3.3 V | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.01 A | 0.01 A |
| Maximum slew rate | 0.05 mA | 0.05 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1 mm | 1 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 |