OTP ROM, 4KX8, 50ns, Bipolar, PQCC20, PLASTIC, LCC-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | QLCC |
| package instruction | QCCJ, |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 50 ns |
| JESD-30 code | S-PQCC-J20 |
| length | 8.9662 mm |
| memory density | 32768 bit |
| Memory IC Type | OTP ROM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| word count | 4096 words |
| character code | 4000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 4KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 8.9662 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 53S3281ANL | 53S3281BJ | 53S3281BL | 53S3281AN | 53S3281N | 53S3281NL | 53S3281BW | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | OTP ROM, 4KX8, 50ns, Bipolar, PQCC20, PLASTIC, LCC-20 | OTP ROM, 4KX8, 40ns, Bipolar, CDIP20, CERAMIC, DIP-20 | OTP ROM, 4KX8, 40ns, Bipolar, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | OTP ROM, 4KX8, 50ns, Bipolar, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | OTP ROM, 4KX8, 60ns, Bipolar, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | OTP ROM, 4KX8, 60ns, Bipolar, PQCC20, PLASTIC, LCC-20 | OTP ROM, 4KX8, 40ns, Bipolar, CDFP20, CERAMIC, FP-20 |
| Parts packaging code | QLCC | DIP | QLCC | DIP | DIP | QLCC | DFP |
| package instruction | QCCJ, | DIP, | QCCN, | DIP, | DIP, | QCCJ, | DFP, |
| Contacts | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum access time | 50 ns | 40 ns | 40 ns | 50 ns | 60 ns | 60 ns | 40 ns |
| JESD-30 code | S-PQCC-J20 | R-GDIP-T20 | S-CQCC-N20 | R-PDIP-T20 | R-PDIP-T20 | S-PQCC-J20 | R-GDFP-F20 |
| length | 8.9662 mm | 24.257 mm | 8.89 mm | 26.035 mm | 26.035 mm | 8.9662 mm | 13.0175 mm |
| memory density | 32768 bit | 32768 bit | 32768 bit | 32768 bit | 32768 bit | 32768 bit | 32768 bit |
| Memory IC Type | OTP ROM | OTP ROM | OTP ROM | OTP ROM | OTP ROM | OTP ROM | OTP ROM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| word count | 4096 words | 4096 words | 4096 words | 4096 words | 4096 words | 4096 words | 4096 words |
| character code | 4000 | 4000 | 4000 | 4000 | 4000 | 4000 | 4000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| organize | 4KX8 | 4KX8 | 4KX8 | 4KX8 | 4KX8 | 4KX8 | 4KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | QCCJ | DIP | QCCN | DIP | DIP | QCCJ | DFP |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | CHIP CARRIER | FLATPACK |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm | 5.08 mm | 2.54 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 4.57 mm | 2.286 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | NO | NO | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | J BEND | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL |
| width | 8.9662 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 8.9662 mm | 6.731 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| Maker | - | AMD | AMD | - | AMD | AMD | AMD |