LS SERIES, 8-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP20, PLASTIC, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | LS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 26.075 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 46 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 23 ns |
| propagation delay (tpd) | 25 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DM74LS533N | DM74LS533WMX | DM74LS533WM | |
|---|---|---|---|
| Description | LS SERIES, 8-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | LS SERIES, 8-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-20 | LS SERIES, 8-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOIC-20 |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | SOIC |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 | SOP, | SOP, SOP20,.4 |
| Contacts | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| series | LS | LS | LS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| length | 26.075 mm | 12.8 mm | 12.8 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF | 15 pF | 15 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 25 ns | 25 ns | 25 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.65 mm | 2.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.5 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 |
| MaximumI(ol) | 0.024 A | - | 0.024 A |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | - | SOP20,.4 |
| power supply | 5 V | - | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 46 mA | - | 46 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 23 ns | - | 23 ns |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maker | - | Texas Instruments | Texas Instruments |