PIN Photodiode,
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum dark power | 1 nA |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | PIN PHOTODIODE |
| Maximum reverse voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |
| NJL612B | NJL811B | NJL722B | NJL5125D | NJL3229B | NJL1104B | NJL1121F | NJL1120B | NJL721B | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | PIN Photodiode, | Switch, Through Hole Mount, | Photo Transistor, 740nm, 0.05A I(C), | Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 4000V Isolation, | Logic Output Photo IC, | Infrared LED, 940nm, | Infrared LED, 900nm, | Infrared LED, 900nm, | Photo Transistor, 740nm, 0.05A I(C), |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 90 °C | - | - | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -20 °C | - | - | -40 °C | -40 °C | -55 °C |
| Is it Rohs certified? | - | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - |
| JESD-609 code | - | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | - |
| Terminal surface | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Maker | - | - | Micro Electronics | Micro Electronics | Micro Electronics | Micro Electronics | Micro Electronics | Micro Electronics | Micro Electronics |
| peak wavelength | - | - | 740 nm | - | - | 940 nm | 900 nm | 900 nm | 740 nm |
| Maximum response time | - | - | 0.000003 s | 0.000045 s | - | - | 5e-7 s | 5e-7 s | 0.0000025 s |