Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 2 Element, 8A, 700V V(RRM), Silicon
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | R-PSFM-T3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | FREEWHEELING DIODE |
| application | HYPERFAST SOFT RECOVERY |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 3 V |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 100 A |
| Number of components | 2 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 8 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum power dissipation | 75 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 700 V |
| Maximum reverse current | 100 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.065 µs |
| surface mount | NO |
| technology | AVALANCHE |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |
