Double Balanced Mixer, 800MHz Min, 1050MHz Max, 8.3dB Conversion Loss-Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown |
| structure | MODULE |
| Maximum frequency conversion loss | 8.3 dB |
| Maximum input power (CW) | 9 dBm |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum operating frequency | 1050 MHz |
| Minimum operating frequency | 800 MHz |
| RF/Microwave Device Types | DOUBLE BALANCED |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |