Basic information of TL031CPWLE amplifier:
TL031CPWLE is an OPERATIONAL AMPLIFIER from Texas Instruments. Commonly used packaging methods are PLASTIC, TSSOP-8
TL031CPWLE amplifier core information:
The minimum operating temperature of TL031CPWLE is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its maximum average bias current is 0.0004 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of TL031CPWLE is 2.2 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TL031CPWLE gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 1000 kHz.
The nominal supply voltage of TL031CPWLE is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of TL031CPWLE is 4500 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TL031CPWLE:
The width of TL031CPWLE is: 3 mm and the length is 4.4 mm. TL031CPWLE has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 8
TL031CPWLE amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The packaging code of TL031CPWLE is: TSSOP. The materials used in TL031CPWLE packaging are mostly PLASTIC/EPOXY.
The package shape is RECTANGULAR. The TL031CPWLE package pin forms are: SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.2 mm.
Basic information of TL031CPWLE amplifier:
TL031CPWLE is an OPERATIONAL AMPLIFIER from Texas Instruments. Commonly used packaging methods are PLASTIC, TSSOP-8
TL031CPWLE amplifier core information:
The minimum operating temperature of TL031CPWLE is and the maximum operating temperature is 70 °C. Its maximum average bias current is 0.0004 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of TL031CPWLE is 2.2 V/us. When the op amp is used in closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the TL031CPWLE gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 1000 kHz.
The nominal supply voltage of TL031CPWLE is 5 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -5 V. The input offset voltage of TL031CPWLE is 4500 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of TL031CPWLE:
The width of TL031CPWLE is: 3 mm and the length is 4.4 mm. TL031CPWLE has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 0.65 mm. Total pins: 8
TL031CPWLE amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. It contains lead. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G8. The packaging code of TL031CPWLE is: TSSOP. The materials used in TL031CPWLE packaging are mostly PLASTIC/EPOXY.
The package shape is RECTANGULAR. The TL031CPWLE package pin forms are: SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.2 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | PLASTIC, TSSOP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.0004 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 87 dB |
| Maximum input offset voltage | 4500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| length | 4.4 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -5 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Nominal slew rate | 2.2 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIFET |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 1000 kHz |
| width | 3 mm |
| Base Number Matches | 1 |