Basic information of LM6142AMJ-MLS amplifier:
LM6142AMJ-MLS is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP8,.3
LM6142AMJ-MLS amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM6142AMJ-MLS is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is 260°C. Maximum bias current at 25°C: 0.25 µA
The maximum slew rate of the LM6142AMJ-MLS given by the manufacturer is 2.3 mA, while the minimum slew rate is 13 V/us. Its minimum voltage gain is 33000. The LM6142AMJ-MLS has NO power. Its programmable power is NO.
The nominal supply voltage of LM6142AMJ-MLS is 2.7 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is. The input offset voltage of LM6142AMJ-MLS is 4800 µV (input offset voltage: the compensation voltage between the two input terminals required to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).) The width of LM6142AMJ-MLS is: 7.62 mm .
Relevant dimensions of LM6142AMJ-MLS:
LM6142AMJ-MLS has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
LM6142AMJ-MLS amplifier additional information:
LM6142AMJ-MLS adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LM6142AMJ-MLS is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
And its humidity sensitivity level is: 1. It is not a micropower amplifier. The LM6142AMJ-MLS is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-GDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0.
The packaging code of LM6142AMJ-MLS is: DIP. The materials used in the LM6142AMJ-MLS package are mostly CERAMIC and GLASS-SEALED. The package shape is RECTANGULAR. The LM6142AMJ-MLS package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
The maximum seat height is 5.08 mm.
Basic information of LM6142AMJ-MLS amplifier:
LM6142AMJ-MLS is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are DIP, DIP8,.3
LM6142AMJ-MLS amplifier core information:
The minimum operating temperature of the LM6142AMJ-MLS is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is 260°C. Maximum bias current at 25°C: 0.25 µA
The maximum slew rate of the LM6142AMJ-MLS given by the manufacturer is 2.3 mA, while the minimum slew rate is 13 V/us. Its minimum voltage gain is 33000. The LM6142AMJ-MLS has NO power. Its programmable power is NO.
The nominal supply voltage of LM6142AMJ-MLS is 2.7 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is. The input offset voltage of LM6142AMJ-MLS is 4800 µV (input offset voltage: the compensation voltage between the two input terminals required to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).) The width of LM6142AMJ-MLS is: 7.62 mm .
Relevant dimensions of LM6142AMJ-MLS:
LM6142AMJ-MLS has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm.
LM6142AMJ-MLS amplifier additional information:
LM6142AMJ-MLS adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It is not a low-bias amplifier. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of LM6142AMJ-MLS is: YES. Its temperature grade is: MILITARY.
And its humidity sensitivity level is: 1. It is not a micropower amplifier. The LM6142AMJ-MLS is not Rohs certified. The corresponding JESD-30 code is: R-GDIP-T8. The corresponding JESD-609 code is: e0.
The packaging code of LM6142AMJ-MLS is: DIP. The materials used in the LM6142AMJ-MLS package are mostly CERAMIC and GLASS-SEALED. The package shape is RECTANGULAR. The LM6142AMJ-MLS package pin format is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
The maximum seat height is 5.08 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.25 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 4800 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-bias | NO |
| low-dissonance | NO |
| micropower | NO |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| method of packing | RAIL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power | NO |
| power supply | 1.8/24 V |
| Programmable power | NO |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| minimum slew rate | 13 V/us |
| Maximum slew rate | 2.3 mA |
| Supply voltage upper limit | 35 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Minimum voltage gain | 33000 |
| broadband | NO |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| LM6142AMJ-MLS | LM6142AMMD8 | LM6142MWC | |
|---|---|---|---|
| Description | DUAL OP-AMP, CDIP8, CERDIP-8 | LM6142AMMD8 | DUAL OP-AMP, 5000uV OFFSET-MAX, 9MHz BAND WIDTH, UUC8, WAFER |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 | , DIE OR CHIP | DIE, WAFER |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | compliant |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| frequency compensation | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 4800 µV | 4800 µV | 5000 µV |
| low-bias | NO | NO | NO |
| low-dissonance | NO | NO | NO |
| micropower | NO | NO | NO |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -40 °C | -55 °C |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | DIE OR CHIP | WAFER |
| power | NO | NO | NO |
| power supply | 1.8/24 V | 1.8/24 V | 1.8/24 V |
| Programmable power | NO | NO | NO |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Supply voltage upper limit | 35 V | 35 V | 35 V |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| broadband | NO | NO | NO |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | conform to |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.25 µA | 0.25 µA | - |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 | - | R-XUUC-N8 |
| Humidity sensitivity level | 1 | - | 1 |
| Number of terminals | 8 | - | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | - | 125 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP | - | DIE |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | - | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | - | 260 |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | - |
| minimum slew rate | 13 V/us | 13 V/us | - |
| Maximum slew rate | 2.3 mA | 2.3 mA | - |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.7 V | - | 2.7 V |
| surface mount | NO | - | YES |
| Temperature level | MILITARY | - | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | - | NO LEAD |
| Terminal location | DUAL | - | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | 40 |
| Minimum voltage gain | 33000 | 33000 | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |