Silicon Controlled Rectifier, 1000V V(RRM), 3 Element
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | 3 PHASE HALF WAVE, COMMON CATHODE |
| Maximum DC gate trigger current | 100 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2.5 V |
| Quick connection description | 3G |
| Description of screw terminals | 3A-CK |
| Maximum leakage current | 10 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 400 A |
| Number of components | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Repeated peak reverse voltage | 1000 V |
| Trigger device type | SCR |
| Base Number Matches | 1 |